hemoroidi

HEMOROIDY


Hemoroidy sú uzlovité rozšírenia takzvaného dutinkového telesa nad zvieračom análneho otvoru. Na základe vrodenej nedostatočnosti väzivového tkaniva sa ich tvorba podporuje resp. vyvoláva rôznymi faktormi ako stála zápcha, silné tlačenie pri vylučovaní stolice, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo.
V ženskej populácii, sa často vyskytujú počas tehotenstva a po pôrode. Hemoroidy sú častým problémom, ktorý zasiahne väčšinu populácie v určitom veku. Ťažkosti nastanú opúchaním žíl v mäkkom tkanive v oblasti okolo ritného otvoru alebo v spodnej časti konečníka. Konečník je poslednou časťou hrubého čreva a ústi v ritnom otvore. Existujú dva druhy hemoroidov: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sú menej časté, nachádzajú sa pod pokožkou v okolí análneho otvoru vo forme malých mäkkých modrých uzlov. Pokiaľ nie sú zapálené tak nebývajú bolestivé.

Vnútorné hemoroidy zvyčajne nebolia ani nesvrbia; nemôžete ich cítiť, pretože sa nachádzajú hlboko vo vnútri čreva.Sú častejšie a súvisia s nadmernou námahou pri vyprázdňovaní čreva, tvoria sa na stene konečníka približne 3 cm od análneho otvoru, ojedinele môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka, pokiaľ sú veľké. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou hlienu, bolestivosť sa prejavuje až v pokročilejších štádiách.
U mnohých ľudí sa vyskytujú v miernej forme a ťažkosti ustúpia pri dodržiavaní rovnakých pravidiel, aké sa odporúčajú pre prevenciu hemoroidálneho ochorenia.
Tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú občas v prestávkách, ale stav sám po sebe nie je vážny, ale hlavne nepohodlný.

Pre dosiahnutie optimálných rezultátov musíme začať čím skôr s liečením syptómov hemoroidov, pretože v opačnomprípade akonáhle sa tieto zjavia, je liečba je dlhšia a bolestivejšia. K úspechu odstránenia ťažkostí tiež pomáha zmena životného spôsobu a stravovacích návykov,zvýšenie podielu vláknín v strave, dodržiavanie pitného režimu a viacej pohybu.


MIENKA LEKÁROV:


Dr. Alvin N. Goldmann,MD
»HemoSens masť a diétny doplnok, okrem zdravého životného štýlu, pomáhajú regulovať príznaky hemoroidov. HemoSens je vhodný pre všetkých, ktorí sa stretávajú s miernou formou zvýšených hemoroidov, trhlín a vredov v análnej oblasti. Bude poskytovať úľavu,zmänší podráždenie, svrbenie a pomôže znížiť hemoroidové vankúšiky«.

Dr.Morell Andres,MD
U pacientov s diagnózou Noduli Haemorrhoidales, ktorým som poradil použitie HemoSens produktov, pozorujem efektívnejšie a rýchlejšie zmiernenie opuchu a bolesti. Výhodou HemoSens produktov vidím v celotnom prístupe k zmierneniu hemoroidov, pretože kapsule ovplyvňujú tónus žílných ciev, masť zmänšuje opuchliny a uľavuje bolesti.


Štúdie:

Vápnik a flavonoidy:
Vápnik a flavonoidy dokázane pomáhajú pri odstraňovaniu príznakov akútnych hemoroidov. V klinickej štúdii boli pozitívne účinky na väčšinu príznakov viditeľné už po dvoch dňoch používania. Po štyroch týždňoch liečby s vápnikom boli úplne odstránené príznaky akútnych hemoroidov u 76%, zatiaľ čo pri liečbi s flavonoidmi u 73% užívateľov.

Zdroj: Sarabia in sod., 2001. Current Therapeutic Research, 62: 524-529.


Hamammel virgínsky:
Štúdie ukázali, že má Hammamel virgínsky priaznivý vplyv na hemoroidy, kožné vredy a ekzém. Hlavnými účinnými látkami Hammamela virgínskeho sú taníny (triesloviny) a éterické oleje, ktoré majú sťahujúci účinok. Bolo ďalej ukázané, že Hammamel virgínsky má priaznivý vplyv na krvné cievy a má protizápalové účinky.


Zdroj: Sarabia in sod., 2001. Current Therapeutic Research, 62: 524-529.

Zdroje:1. Swoboda M, Meurer J. Treatment of atopic dermatitis with hamamelis ointment. Br J Phytother . 1991;2:128–132.
2. Korting HC, Schafer-Korting M, Hart H, et al. Anti-inflammatory activity of hamamelis distillate applied topically to the skin. Eur J Clin Pharmacol . 1993;44:315–8.
3. Hughes-Formella BJ, Bohnsack K, Rippke F, et al. Anti-inflammatory effect of hamamelis lotion in a UVB erythema test. Dermatology . 1998;196:316–322.
5. Bernard P, Balansard P, Balansard G, Bovis A. Venotonic pharmacodynamic value of galenic preparations with a base of hamamelis leaves. J Pharm Belg 1972;27:505-12.